+ 90 232 600 1 600
info[at]tespa.net
Dalgıç pompa kurulumu,montajı,tamiri ve bakımı,dalgıç pompa montajı,su sondajı,kuyu temizliği,kuyu kurtarma işlerinizde kaliteli hizmet uygun fiyat garantisi.

DALGIÇ POMPA MONTAJ NASIL YAPILIR ?

Dalgıç pompa montajı üç farklı yol izlenerek yapılabilir.

1-Dalgıç pompa montaj vinci kuyularda ve mobil vincin çalışmasına uygun alanlarda kullanılan yöntemdir. Bu işlem için Tespa olarak kendi öz malımız olan dalgıç pompa indirme vinçi ile çalışmaktayız.

2-Üç ayaklı caraskal ile dalgıç pompa montajı; Kuyularda mobil vincin çalışmasının mümkün olmadığı dar yerlerde peyzaj üstü zeminlerde ve kapalı mahallerde uygulama yapılabilir.

3-Beden gücü ile maksimum 100 metre derinliğe kadar olan kuyularda mobil vincin ve caraskal sisteminin uygun olmadığı çok hassas çalışma gerektiren peyzaj alanlarında uygulanan dalgıç pompa montajı yöntemidir. Mobil Vincimizin kullanımı uygun olmadığı durumlarda dalgıç pompalar nadirende olsa bu şekilde kuyuya indirilir.


DALGIÇ POMPA MONTAJI 

Derin kuyu dalgıç pompaları kullanım suyu temini, sulama ve yağmurlama sistemleri, yeraltı sularının seviyesinin kontrolü ve temiz veya az kirli suların basınçlandırılmasında kullanılmaktadır. Drenaj pompaları temel drenajlarında müteahhitlik projelerinde, otoparklarda, binaların bodrum katlarında istenmeyen yeraltı suları ve yağmur sularının uzaklaştırılmasında kullanılır. Atık su ve Foseptik pompaları binaların bodrum katlarında ve atık su terfi hatlarında kullanılır.


Dalgıç Pompalar için ideal uygulama yerleri küçük çaplı keson kuyular, derin kuyular ve tünellerdir. Bakım gerektirmemesi ve sadece akışkan içerisine tamamen daldırıldıktan sonra kullanılabilmesi nedeniyle herhangi bir bina veya özel yer hazırlığı gerektirmezler.

Dalgıç Pompalar tamamen akışkan içerisinde çalıştıklarından, gürültü ve titreşime neden olmazlar. Ayrıca pompa ve motorun kullanıcı tarafından müdahale edilemeyecek şartlarda bulunması nedeniyle, hatalardan kaynaklanabilecek arızalar asgari seviyededir.

Dalgıç pompaların kullanımında önce;
 1. Pompanın kuyuya montajından önce, hem kuyunun, hem de pompanın kullanım amacına uygun olduğundan emin olunmalıdır. Kuyu debisinin kullanıcının ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğu kontrol edilmeli, monte edilecek pompanın debi ve basma yüksekliğinin amaca uygun olduğu görülmelidir.
 2. Kuyunun kum temizliği yapılmış olmalı, akışkan içerisindeki kum, tortu vb. partikül miktarının pompanın işletme limitlerini aşmadığından emin olunmalıdır.
 3. Pompa asla kuyunun dibine kadar indirilmemeli, motorun alt noktası kuyu dibinden asgari 2 m daha yukarıda olacak şekilde montaj gerçekleştirilmelidir.
 4. Dalgıç pompa soğuk su için üretilen tiplerinde, sıcaklığı en fazla 30 oC’a kadar olan akışkanlar ile kullanım için geliştirilmiştir. Akışkan sıcaklığının daha yüksek olduğu durumlarda özel olarak üretilmiş dalgıç pompa ve motorlarının kullanımı gerekmektedir.
 5. Dalgıç pompalar, içerisinde hava veya gaz bulunmayan, temiz sular ile kullanım için dizayn edilmiştir. Eğer akışkan temiz değil ise, içerisinde hava veya gaz mevcutsa pompa verimi ve kullanım ömrünün düşebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
 6. Dalgıç Pompa Moturunun yeterli soğutulabilmesi için, motor çevresinde yeterli akışkan akışının sağlandığından emin olunmalıdır. Keson kuyular, su depoları veya havuzlar gibi geniş hacimli ortamlarda kullanılacak dalgıç pompalar muhakkak soğutma gömleği ile kullanılmalıdır.
 7. Kuyu içerisindeki pompa hakkında mümkün olabilecek her türlü bilginin, izleme ve kontrol amacıyla, kullanılmasına çalışılmalıdır. Pompa, elektrik motoru ve sistemin durumu hakkında bilgi edinmek üzere kullanılabilecek kuyu çıkış ağzındaki manometre, özellikle büyük güçlerdeki dalgıç motorlarına ait elektrik kontrol panosu, üzerindeki her fazın akım ve voltajlarını izlemeye yarayan voltmetre ve ampermetre gibi cihazların nasıl faydalı olarak kullanılabileceği hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 8. Elektrik kontrol panolarının elektrik şebekesinden kaynaklanabilecek faz kesilmesi, yüksek veya düşük voltaj, fazlar arasında voltaj dengesizliği vb. sorunlarda dalgıç motorun korunmasını sağlayabilecek özelliklerde olması gerekmektedir. Ayrıca elektrik motorunun aşırı akımdan korunmasında kullanılan sistemin ayarlarının çevre sıcaklığından etkilenmeyecek tipte olması son derece önemlidir.
 9. Elektrik kontrol panosundaki aşırı akım koruması sistemin ayarı, monofaze veya direkt kalkışlı sistemlerde asla motor etiketinde belirtilen nominal akım değerinden daha yüksek bir değere ayarlanmamalıdır. Emniyet açısından etiketteki nominal akımın %90’ına ayarlanması tavsiye edilir. Yıldız - üçgen kalkışlı sistemlerde motor termik koruması etikette belirtilen nominal akımın %57’sinden daha yüksek bir değere ayarlanmamalıdır. Emniyetli bir değer olarak etiket akımının yarısına ayarlanması tavsiye edilir.
 10. Pompanın susuz kalarak hasar görmemesi amacıyla işletmeye alma işlemi esnasında kuru çalışmaya karşı koruma sisteminin(SSR) çalışır durumda olduğu muhakkak kontrol edilmeli, elektrik kontrol panosu içerisinden seviye elektrotunun hassasiyet ayarları yapılmalıdır.
 11. Dalgıç motorunun şalt sayısının sınırlandırılması bir zorunluluktur. Kuru çalışmaya karşı korumanın bir veya iki elektrot ile sağlandığı sistemlerde, su seviyesi normal duruma geldikten sonra motorun hemen çalıştırılmayıp, minimum 5 dakikalık bir gecikme süresinden sonra çalışmaya başlatılmalıdır. Dalgıç pompalar kullanılarak gerçekleştirilen hidrofor uygulamalarında, basınç şalterinin alt ve üst basınç ayarlarının, şalt sayısını istenilen seviyede tutacak şekilde gerçekleştirilmesi ve kapalı genleşme deposunun uygun hacimde olduğunun kontrol edilmesi, olası hasarların önüne geçecektir.
 12. Bir tank veya havuz içerisine yatay olarak monte edilen, kademe sayısı fazla olan pompalarda; pompa ve motorun birkaç noktadan desteklenmesi önemlidir. Buna dikkat edilmemesi durumunda cihaz ve tesisin hasar görmesine neden olabilecek olasılıklar ortaya çıkabilir.
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Montaji-1
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Montaji-3
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Montaji-4
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Montaji-5
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Montaji-6
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-1
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-2
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-3
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-4
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-5
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Servisi-6
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-5
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-1
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-6
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-4
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-2
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-2
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-Kurulumu-3
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-3
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-1
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-4
 • Dalgıç Pompa Kurulumu-Dalgic-Pompa-5